Advisors & Consultants

Twyla Baker-Demaray

President, Neuta Hidatsa Sahnish College
North Dakota Advisory Committee
,
North Dakota Bush Prize Selection Panel
Mayuli Bales

Mayuli Bales

Director of Office of Multicultural Ministries, Diocese of St. Cloud
Minnesota Bush Prize Selection Panel
Tawanna Black

Tawanna Black

Executive Director, Northside Funders Group
Minnesota Bush Prize Selection Panel

Lori Brown

Chief Financial Officer, Spirit Lake Tribe
North Dakota Advisory Committee
,
North Dakota Bush Prize Selection Panel
Timothy Clark

Timothy Clark

CEO & President, TreeHouse
Consultants
Kyle Erickson

Kyle Erickson

Program Officer, Blandin Foundation
Minnesota Bush Prize Selection Panel
Irene Fernando

Irene Fernando

Talent Lead, Thrivent Financial
Minnesota Bush Prize Selection Panel

Kevin Goodno

Government Relations Lawyer, Fredrikson & Byron
Minnesota Bush Prize Selection Panel

Kristi Hall-Jiran

Executive Director, Community Violence Intervention Center
North Dakota Advisory Committee
,
North Dakota Bush Prize Selection Panel
Chuck Hoge

Chuck Hoge

Executive Director, NDSU Research & Technology Park
North Dakota Advisory Committee
,
North Dakota Bush Prize Selection Panel
Curtis Johnson

Curtis W. Johnson

Publisher – Executive Director, Citiscope
Minnesota Bush Prize Selection Panel
Kitty Kinsman

Kitty Kinsman

President, The K Group
Bill Marcil, Jr.

Bill Marcil, Jr.

Chief Operating Officer Forum Communications Company

Mary Massad

Chief Executive Officer and Manager Southwest Water Authority
North Dakota Advisory Committee
,
North Dakota Bush Prize Selection Panel
Toby Morris

Toby Morris

Senior Vice President of Public Finance, Dougherty & Company LLC
South Dakota Advisory Committee

Zachary Packineau

Education and Outreach Specialist, Planned Parenthood Minnesota, North Dakota, South Dakota
North Dakota Advisory Committee
,
North Dakota Bush Prize Selection Panel
Jane Rasmussen

Jane Rasmussen

Director, Sisseton Arts Council
South Dakota Advisory Committee
David Rozenboom

Dave Rozenboom

President, First PREMIER Bank
Tom Shorma

Thomas D. Shorma

CEO/President, WCCO Belting, Inc.
North Dakota Advisory Committee
,
North Dakota Bush Prize Selection Panel
Jason Sole

Jason Sole

Criminal Justice Educator, Hamline University and Metropolitan State University
Minnesota Bush Prize Selection Panel

Ivan Sorbel

Executive Director, Pine Ridge Area Chamber of Commerce
South Dakota Advisory Committee
,
South Dakota Bush Prize Selection Panel
Jim Speirs

Jim Speirs

Executive Director, Arts South Dakota
South Dakota Bush Prize Selection Panel
Ira Taken Alive

Ira Taken Alive

South Dakota Advisory Committee
Nick Tilsen

Nick Tilsen

Executive Director Thunder Valley Community Development Corporation

Ross Tschetter

Farmer and Cattle Feeder
South Dakota Advisory Committee
,
South Dakota Bush Prize Selection Panel
Jessie Veeder

Jessie Veeder

Singer, songwriter, photographer and writer
North Dakota Advisory Committee
,
North Dakota Bush Prize Selection Panel

Sheila S. Woodward

Partner, Johnson, Miner, Marlow, Woodward & Huff, Prof. LLC
South Dakota Advisory Committee
,
South Dakota Bush Prize Selection Panel